Kolejna edycja akcji

Drugi rok z rzędu Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszeniem Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim i Stowarzyszeniem imienia Bolesława Srockiego uruchamiają akcję utrwalania pamięci o żołnierzach Armii Krajowej spoczywających na gdańskich cmentarzach.

 

„Zeszłoroczna akcja dzięki zgłoszeniom mieszkańców pozwoliła zidentyfikować 37 miejsc pochówku żołnierzy AK. W tym roku cel jest tożsamy – prosimy mieszkańców, żeby dzielili się swoją wiedzą na temat miejsc spoczynku bohaterów. Efektem zeszłorocznej akcji jest troska o porządek na mogiłach wskazanych przez mieszkańców.” – mówi Mateusz Skrzypiec z Fundacji Gdańskiej, koordynator akcji.

 

Dzisiaj zainagurowana została II edycja, która rozpoczęła się akcją porządkowania grobów na Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko”. Uczniowie z gimnazjum i liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2 pod opieką nauczyciela historii i WOS-u Mikołaja Wysieckiego, wzięli udział w wyjątkowej lekcji historii. Oprócz porządkowania nagrobków akcja miała charakter edukacyjny.  W rolę przewodnika po nekropolii wcielił się prof. Jerzy Grzywacz, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski. Prof. Grzywacz podzielił się z uczniami swoimi wspomnieniami z okresu wojny, a także zachęcał do dbania o kultywowanie pamięci, nie tylko za sprawą słów, ale także gestów i czynów. Podkreślał, by zadbać o to, aby przed Dniem Wszystkich Świętych żaden grób żołnierza Armii Krajowej nie pozostał opuszczony. Z kolei prelegenci: dr Janusz Marszalec, Prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim i Mateusz Jasik, pracownik Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przybliżyli uczniom fenomen Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie odwiedzili groby im.in: Tadeusza Urbanowicza ps. „Moskito”, sanitariuszki Wandy Minkiewicz ps. „Danka”, Rajmunda Drozda ps. „Mikrus”, Zdzisława Zielenia ps. „Orlik” i cichociemnego ppłk. Adama Szydłowskiego ps. „Poleszuk”. Każda z odwiedzonych mogił została uporządkowania, na każdej uczniowie zapalili znicze.

20.10.2017 a

 

Partnerem akcji jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna sp. z o. o.