Rozpoczęcie poszukiwań

Utrwalenie pamięci dotyczy zebranie informacji, w miarę możliwości, o wszystkich żołnierzach AK pochowanych w Gdańsku, w tym o grobach na których jest informacja o tym, że pochowani w nich byli w AK, jak i o grobach, gdzie takich informacji nie ma i wiedzę taką posiadają jedynie najbliżsi osoby pochowanej. To ostatnie jest o tyle ważne, że wiele lat po wojnie zapisów takich nie dopuszczała władza komunistyczna, a wielu zmarłych żołnierzy AK było przez tą władzę represjonowanych.

Chcemy uczcić pamięć i oddać hołd tym, którzy powinni pozostać w naszej pamięci. Wspólna realizacja akcji społecznej „Utrwalamy pamięć o żołnierzach Armii Krajowej” jest lekcją obywatelskości oraz świadomości historycznej. Zależy nam by Ci, którzy posiadają tak cenna wiedzę, mieli możliwość podzielenia się nią, opowiedzenia historii tych osób.

Inspirującym przykładem udanej akcji jest historia odnalezienia grobów: Bolesława Srockiego oraz Jana Kordulskiego, opisane powyżej.

Idąc za tym przykładem, chcemy by również pamięć o pozostałych pochowanych żołnierzach, została przywrócona i utrwalona. Obchody Wszystkich Świętych są bardzo dobrą okazją do rozpoczęcia poszukiwań grobów, ewidencjonowania ich oraz budowania świadomości. Przez ten okres świąteczny wielokrotnie odwiedzamy gdańskie cmentarze. Warto więc podzielić się wspomnieniami.

Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Gdańska, Fundacji Gdańskiej, Muzeum II Wojny Światowej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Imienia Bolesława Srockiego oraz Stowarzyszenia Akowska Kwatera na Cmentarzu Łostowickim.